Laba ventilācija ēkā nodrošina patīkamu klimatu, piegādā svaigo gaisu un izvada piesārņoto. Svaigs gaiss ir priekšnoteikums tam, ka cilvēki, tajā uzturoties, jutīsies komfortabli un saglabās labu veselību.
Ventilācijas sistēmas
Pastāv divi galvenie ventilācijas sistēmu tipi. Dabiskās ventilācijas sistēmas darbības princips balstās uz fizikas likumu, ka siltais gaiss vienmēr ceļas augšup. Gaisam sasilstot, tas pārvietojas augšup un tiek izvadīts pa ventilācijas kanāliem. Šis princips tika izmantots galvenokārt vecajās mājās, tomēr tas nav pats efektīvākais ventilācijas veids.
Mehāniskās ventilācijas sistēmas izmanto ventilatorus vai ventilācijas iekārtas, kas nodrošina svaigā gaisa ieplūšanu no āra un vēlāk – izplūšanu no telpām. Šīs sistēmas strādā daudz efektīvāk, jo ventilators ļauj labāk vadīt gaisa plūsmu.
Kāpēc jāierīko ventilācija?
Ventilācijas sistēmas mērķis ir ne tikai nodrošināt cilvēkiem noteiktu komforta līmeni, bet arī higiēnas prasības. Tās ierīkošanu paredz valsts līmenī noteikti būvnormatīvi. Piemēram, Zviedrijā gaisa apmaiņas apjomam jābūt vismaz 0,35 litri sekundē uz kvadrātmetru. Tas nozīmē, ka 2,5 metrus augstā telpā stundas laikā apmainās puse no visa gaisa apjoma.
Lielām biroja, tirdzniecības, rūpniecības un cita veida ēkām parasti ir integrēta siltuma, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēma. Tā izstrādāta, balstoties uz aprēķiniem par telpu lielumu, plānoto cilvēku skaitu, kas tajās uzturēsies un aktivitātēm, kas tajās tiks veiktas. Piemēram, ASV spēkā esošajos normatīvos rekomendētais gaisa apmaiņas apjoms ofisa telpām ievērojami atšķiras no tā, kas jāievēro sporta klubu īpašniekiem.
Ventilācijas gaisa plūsma nedrīkst būt arī pārāk stipra, lai neradītu caurvēju.
Ventilācijas sistēma virtuvē
Virtuves plītij, tāpat kā visām krāsnīm, jāierīko atsevišķs ventilācijas kanāls, lai nepiesārņotu galveno ventilācijas kanālu ar izgarojumiem no virtuves taukiem un citiem netīrumiem.
Sliktas ventilācijas pazīmes
Par sliktu vai nefunkcionējošu ventilāciju mājā visbiežāk liecina sasmacis gaiss, kā arī pelējums uz sienām, parasti vannas istabā, jo tur, ir lielākais mitrums. Vēl viena norāde ir kondensāts, kas veidojas uz logiem.
Lai risinātu ventilācijas problēmas, dažkārt pietiek ar biežāku telpu vēdināšanu vai ventilācijas vārstu, kanālu un filtru vai pašu ventilatoru iztīrīšanu. Ja tas nelīdz un gaisa kvalitāte kļūst kritiski zema, jāvēršas pie būvniecības speciālistiem.