Sākot no 2013. gada 3. marta, visā Eiropas Savienībā spēkā stājusies Kokmateriālu regula (EUTR), kas paredz nelikumīgi iegūtu kokmateriālu aprites aizliegumu visā Eiropas Savienībā. EUTR aizliedz laist tirgū ne tikai pretlikumīgi iegūtus kokmateriālus, bet arī izstrādājumus, kas izgatavoti no šādiem kokmateriāliem.

Kāpēc šāda regula nepieciešama?
ES kokmateriālu regula pasargā trīs nozīmīgas jomas, kuras pretlikumīgi iegūtu kokmateriālu tirdzniecība ietekmē negatīvi. Šīs jomas ir:
- Ekonomiskā;
- Sociālā;
- Vides.
EUTR regula izstrādāta, lai apkarotu nelikumīgi iegūto kokmateriālu tirdzniecību, kas nodara lielu kaitējumu ekonomiskajai sistēmai, valstu savstarpējām attiecībām un visvairāk videi, kas tiek izpostīta, lai iegūtu kokmateriālus. Liela daļa nelegālo kokmateriālu tiek igūti pasaulē vērtīgākajos mežos, kas izceļas ar koku sugu daudzveidību, koksnes augsto vērtību un bioloģisko daudzveidību. Aizliedzot nelikumīgi iegūto kokmateriālu ievešanu Eiropas Savienībā, tika sperts būtisks solis pasaules vērtīgāko mežu saglabāšanā.
Šīs regulas stāšanās spēkā veicina arī likumīgi iegūto kokmateriālu tirdzniecību, tādējādi garantējot to, ka koksne, kas nonākusi tirgū, ir iegūta no mežiem, kas apsaimniekoti atbildīgi, ievērojot visas mežu izciršanas un atjaunošanas normas.
Uz ko attiecas ES Kokmateriālu regula?
- ES tirgus dalībniekiem – Personām, kas pirmoreiz laiž kokmateriālus un koka izstrādājumus ES tirgū, obligāti jāveic likumības pārbaude (lasīt vairāk), lai novērstu nelikumīgi iegūtu kokmateriālu nonākšanu ES tirgū.
- Tirgotājiem – Personām, kas pērk vai pārdod kokmateriālus vai koka izstrādājumus, kas jau nonākuši ES tirgū, ir pienākums glabāt visus ar piegādātājiem un pircējiem saistītos dokumentus, lai kokmateriālu un koka izstrādājuma ceļam varētu viegli izsekot. (Galvenais tirgotāja uzdevums ir reģistrēt visus piegādātājus un pircējus.)
Uz kādiem izstrādājumiem neattiecas ES kokmateriālu regula?
ES Padomes Regulas (EEK) Nr. 2658/87 1. pielikums paredz, ka regula neattiecas uz:
- Izstrādājumiem, kas ražoti no otrreizējām izejvielām;
- Iespieddarbiem – avīzēm, grāmatām, žurnāliem utt.;
- Iesaiņojuma materiāliem;
- Bambusu un rotangpalmu izstrādājumiem;
- Kokmateriāliem, kas tiek pirkti vai pārdoti personīgai lietošanai u.c.
Regula vides, ekonomikas un sociālās vides sakārtošanai
Šīs regulas ievērošana un praktizēšana ikdienā sniedz labumu ne tikai Eiropas Savienības iedzīvotājiem, bet visai pasaulei, jo, apturot nelegāli iegūto kokmateriālu tirdzniecību, no izciršanas tiek pasargāti pasaules vērtīgākie meži, kas izceļas gan ar sugu daudzveidību, gan ar skābekļa daudzumu, ko tie gada laikā saražo. Turklāt, apturot nelegāli iegūto kokmateriālu tirdzniecību, tiek veicināta legāli iegūto kokmateriālu tirdzniecība, kas pozitīvi ietekmē ekonomisko sistēmu.