Jau sen kā pagājuši tie laiki, kad zālāja pļaušana bija smags un nogurdinošs darbs, kas jāveic, izmantojot izkapti. Mūsdienās zāles pļaušana ir daudz vienkāršāka un, lai nopļautu zālāju, nav nepieciešams ne liels spēks, nedz arī milzīga piepūle, jo pieejami dažādu veidu zāles pļāvēji, kas darbu ievērojami atvieglo.
Zāles pļāvēja izvēle
Dārza tehnika ievērojami atvieglo daudzus dārza darbus un zāles pļaujmašīna noteikti ir viena no tām lietām, bez kuras grūti iedomāties zālāja kopšanu. Izmantojot labas kvalitātes zāles pļaujmašīnas, zālāju iespējams nopļaut daudzreiz ātrāk un līdzenāk nekā tad, ja šis darbs tiek veikts ar izkapti. Tomēr iegādāties zāles pļaujmašīnu nav nemaz tik vienkārši, jo izvēle ir plaša, modeļi dažādi un pļaujmašīnu ražotāju ir daudz, tāpēc šāds pirkums jāveic gudri.
Zāles pļāvēju veidi:
- Mehāniskie cilindrveida zāles pļāvēji – tie ir ekoloģiski, klusi, vienkārši lietojami, bet to lielākais mīnuss ir tāds, ka tie darbojas tikai tad, kad tos stumj cilvēks, pielietojot savu spēku. Darbs ar šo zāles pļāvēju nebūs nekāda atpūta.
- Elektriskie zāles pļāvēji – tie ir vienkārši lietojami, ekonomiski un ekoloģiski, bet lielākais to trūkums ir tāds, ka tos var izmantot tikai vietās, kur pieejama elektrība, turklāt to darbības rādiusu ierobežo vada un pagarinātāja garums. Ar elektrisko zāles pļāvēju jārīkojas ļoti uzmanīgi, jo jāuzmana, lai elektrības vads nepakļūtu zem pļaujmašīnas asmeņiem.
- Benzīna zāles pļāvēji – darbojas līdzīgi kā elektriskie zāles pļāvēji, bet tie sniedz vairāk priekšrocību, jo to darbības teritoriju nekas neierobežo.
- Zāles pļāvēji – traktori – tie darbojas, izmantojot degvielu, turklāt to lietošana ir ļoti vienkārša, jo cilvēks var sēdēt mini-traktora sēdeklī un apstrādāt mauriņu, nepielietojot spēku un nenogurdinot kājas. Šo zāles pļāvēju lielākais mīnuss ir salīdzinoši augstā cena, bet, ja nepieciešams apstrādāt lielas platības, tad šie zāles pļāvēji sevi atpelna.
- Robotizētie zāles pļāvēji – šī ir jaunākā zāles pļāvēju paaudze, kas prasa minimālu cilvēka iejaukšanos zāles pļaušanas procesos. Šo zāles pļāvēju lietotāja galvenais uzdevums ir rūpēties par pļaujmašīnas tehnisko stāvokli un pietiekamu elektoenerģijas uzlādi – pārējo paveiks zāles pļāvējs. Lielākais mīnuss ir augstā cena, kas svārstās no 1 000 – 5 000 €.
Izvēloties zāles pļāvēju, ņem vērā to, cik lielu zālāja platību nepieciešams regulāri apstrādāt. Ja platība ir liela, tad vispiemērotākais būs zāles pļāvējs – traktors, bet, ja teritorija ir salīdzinoši neliela, tad varēsi iztikt ar elektrisko vai benzīna zāles pļāvēju. Ja tev ir maz brīvā laika un nav neviens, kas nopļauj mauriņu, bet nevēlies algot dārznieku, tad robotizētais zāles pļāvējs būs tieši laikā. Mehāniskie zāles pļāvēji gan vairs nav populāri, bet, ja esi ekoloģiski domājošs cilvēks un vēlies pasportot, apvienojot lietderīgo ar patīkamo, tad mehāniskais zāles pļāvējs būs pareizā izvēle.