Jau kopš seniem laikiem cilvēki savā uzturā lieto austeres un citus jūras produktus, jo tie sniedz ne tikai sāta sajūtu, remdējot izsalkumu, bet ir arī labam izskatam un veselībai nepieciešamo vielu avots. Katram gardēdim vajadzētu zināt, ko viņš iegūs, ēdot austeres, un kas jāņem vērā, iegādājoties un gatavojot tās.
Austeru izvēle un gatavošana
Kā jau jebkurš produkts, arī austeres spēs sniegt labumu veselībai tikai tad, ja tās būs svaigas un atbilstoši pagatavotas, tāpēc to iegāde un pagatavošana jāveic rūpīgi, ievērojot austeru gatavošanas pamatus.
Padomi austeru izvēlē un gatavošanā:
- Izvēloties austeres, ņem vērā to smaržu – tām jāsmaržo pēc sāļa jūras ūdens, bet ne pēc amonjaka vai vecām zivīm.
- Austeru čaulas drīkst būt raupjas un nedaudz netīras, bet tām jābūt cieši noslēgtām. Svarīgi, lai austeru pārdevējs austeres glabātu uz sasmalcināta ledus, jo tas palīdz ilgāk saglabāt tās svaigas.
- Pārbaudīt austeru svaigumu var vienkārši padauzot ar pirkstu pa tās čaulu – skaņa nedrīkst būt dobja, jo dobji skan tikai tādas austeres, kuras uzturā nedrīkst lietot.
- Neilgi pirms gatavošanas vajadzētu austeres nomazgāt, izmantojot asu birsti. Noteikti austeru čaulu tīrīšanai nevajadzētu izmantot ķimikālijas, turklāt austeres nevajadzētu mazgāt ilgi pirms to gatavošanas.
- Izmantojot tvaicējamo katlu, austeres tvaicē virs vāroša ūdens-alus vai ūdens-vīna maisījuma. Austeres vidēji tiek tvaicētas 5-10 minūtes.
- Austeres ar visu čaulu var arī grilēt, bet jau nolobītas austeres var panēt un gatavot fritīrā.
- Gatavojot austeres maltītei, rēķinies, ka vienai porcijai būs nepieciešamas 6-12 austeres.
- Visbiežāk austeres tiek ēstas jēlas, bet tad to atvēršana jāveic īpaši uzmanīgi, izmantojot austeru nazi, lai atdalītu austeres augšējo vāku. Svarīgi, lai netiktu sadurts austeres mīkstums un netiktu izliets sāļais šķidrums.
- Visbiežāk austeres pasniedz kopā ar citronu un vīna etiķa mērci.
- Pasniedzot austeres, svarīgi, lai tajās nebūtu smalku gliemežnīcas šķembu, kas var sabojāt austeru baudīšanas procesu.
Ko tu iegūsi, ēdot austeres?
Austeru audzēšanā netiek lietoti mākslīgie uztura bagātinātāji un to augšanas veicināšanai netiek izmantotas nekādas ķimikālijas, tāpēc droši var teikt, ka austeres ir no dažādiem neveselīgiem piemaisījumiem brīvs produkts, kuru droši var ēst regulāri. Austeres tiek uzskatītas par diētisku produktu, jo tās satur niecīgu daudzumu tauku un to kaloritāte ir zema, turklāt austeres ir lielisks proteīna avots, tāpēc tās ieteicams ēst sportistiem un cilvēkiem, kas ievēro diētu.
Ne velti austeres bija iecienījuši visi lielākie mīlnieki, kas ierakstījuši savus vārdus vēstures grāmatu lappusēs, jo austeres ir viens no populārākajiem afrodiziakiem (seksuālo veselību uzlabojošas vielas). Turklāt austeres ir dažādu vitamīnu avots, jo to sastāvā ir cinks, kalcijs, magnijs, dzelzs, A, B, C un D vitamīni. Austerēs atrodamās vielas palīdz uzlabot redzi, novērst dažādu nieru slimību rašanos un nostiprināt imūnsistēmu. Tieši tāpēc tās vēlams ēst regulāri, turklāt labi pagatavotas tās garšo vienkārši lieliski.
Eksperta viedoklis:
Restorāna „Alberta 13” pavāri apgalvo, ka galvenais ir tas, lai austeres pirms gatavošanas būtu dzīvas, bet, ja tās tiek pasniegtas termiski neapstrādātas, tad īpaša uzmanība jāpievērš austeru pareizai atvēršanai. Biežākā kļūda, ko cilvēki pieļauj pirms austeru gatavošanas, ir austeru nepareiza uzglabāšana, kas produktu sabojā. Austeru gatavošanas metodes jau ir gaumes jautājums, jo tās var tvaicēt, grilēt, fritēt vai pasniegt jēlas, bet gandrīz neiztrūkstoša piedeva pie austeru pasniegšanas ir citrons. Tomēr piedevas var arī kombinēt atbilstoši konkrētā ēdiena receptei vai austeru baudītāja vēlmēm.